Allah yolunda öldürülenlere “ölüler” demeyin. Hayır, onlar diridirler. Ancak siz bunu bilemezsiniz.


Bakara-154
Online : 5
Bugün : 123
Dün : 290
Toplam : 358,049
Web sayfamızı nasıl buldunuz
İyi
Çok İyi
Daha yararlı olmalı

Toplam Oy Sayısı : 1213
 


YENİ BEZZAZ (REYHAN) CAMİİ

Adres :
Hakkında :

Reyhan Mahallesİ'nde bulunan cami, Fatih döneminde yaptırıl­mış olup, kim tarafından yapıldığı bilinmemekle birlikte Bezzazzade Ahmet adlı bir kişinin yaptırdığı söylenmektedir. Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne aittir.

7,50 x 7,55 metre iç ölçülerinde olan caminin üst kısmı kubbe ile son cemaat verinin üstü ise tonozla örtülmüştür. Caminin duvarları moloz taşıyla, kalkan duvarı İse taş ve tuğla ile örülmüştür. Bursa Ke­merli bir girişi vardır. 1805 yılında esaslı bir tamir gören cami, 1855 yı­lındaki depremde büyük hasar görmüştür. Depremde kubbcsİ yıkıl­mış ve yerine kırma çatı yapılmıştır. 196.3 yılında Bursa Eski Eserleri Sevenler Kurumu tarafından aslına uygun şekilde yapılan onarımında çatı tekrar kubbeye çevrilmiştir. Caminin kuzeybatı köşesinde bulunan minareye son cemaat yerinden çıkılmaktadır. Kaidesi seki/gen olup, silindirik tuğla gövdeye geçiş üçgenlerle sağlanmıştır. Tuğla örgülü şe­refe altı, don sıra istalaktitlidir.

Toplam cemaat kapasitesi 300 kişi olan caminin, vakit namazlann­da ortalama 100, cuma namazlannda 300. bayram namazlannda ise 120 kadar cemaati vardır. Kadrolu bir imam-hatip görev yapmaktadır.

2014 Yılı Hac Kurban Ücreti

Osmangazi III.Dönem Vaaz İrşat Programı (Ağustos - Eylül)

T.D.V. ZEKAT VE FİTRE DUYURUSU 2014

10 Ağustos 2014 Tarihinde Yapılacak Cumhurbaşkanlığı İle İlgili Seçim Yasakları

YETİŞTİRİLMEK AMACIYLA YURT DIŞINA GÖNDERİLECEK DEVLET MEMURLARI İÇİN SINAV DUYURUSU

YURTDIŞI İÇİN MÜŞAVİR ATEŞE SINAV DUYURUSU

Yaz Kursları uygulama Talimatları

2014 yılı RAMAZAN ayı Vaaz ve İrşat Programı

Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Güzel söz sadakadır. ”


Buhârî, Edeb 34,
BURSA BURSA BURSA
Kaynak : Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü

© 2010 E-Müftülük